Veľmi prešibaný phisingový email od PayPalu

Na môj email som dostal phisingovú správu cielenu na získanie informácii k môjmu Paypal účtu. Správa vyzerala dosť relevantne, pretože svoj účet na Paypal už dlhšie nepoužívam. Avšak veta “We need To all of your information” mi hneď povedala s čím mám dočinenia.

-------------------------------------------------
We need your help
-------------------------------------------------
Dear exercised,

We understand it may be frustrating not to have full access to your PayPal account. We want to work with you to get your account back to normal as quickly as possible.

What's the problem?

We need To all of your information

Case ID Number: PP-001-638-103-717

How you can help

It's usually pretty easy to take care of things like this. Most of the time, we just need a little more information about your account or latest transactions.

To help us with this and to see what you can and can't do with your account until the issue is resolved, log in to your account and go to the Resolution Center.

 

Ako jednoducho zistiť či ide o phishingový email? Algoritmus zistenia si môžete pozrieť v článku o phisingovom emaily od nextra.sk. Tu stačilo len vedieť, že taká spoločnosť ako Paypal určite nebude využívať niekoho iného na spravovanie svojich oznámení. Email bol poslaný od paypal-privacy-noreply@loorpe.com cez venture.websitewelcome.com. Už len podľa názvu vidieť, že to nemá s PayPalom nič spoločné.

This entry was posted in Email and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.