Nigerijské listy – ako primitívne obchádzajú antispamový filter

Ak máte email, určite dostávate Nigérijské listy. Pôjdem Nigerijské listy pomenúva podvodné emaily. Vymyslia si nejakú neuveriteľnú zámienku (úmrtie bohatého neznámeho strýka, výhra v Španielskej lotérii,…) a snažia sa od vás podvodom získať peniaze. Vystopovať vinníkov je nemožné, najviac stôp k podvodníkom smeruje práve do Nigérie.

Dnes mi napísal Gary Allan, zástupca Juhoafrickej banky. Scenár je klasický, niekto bohatý zomrel a zhodou okolnosti zo všetkých ľudí na svete sa Gary Allan rozhodol osloviť mňa aby sme mohli urobiť menší “obchodík”.

Na účte v banke sa nachádza 40 miliónov dolárov a po tragickej nehode táto suma po 8 rokoch prepadne štátnej pokladnici. To by bola samozrejme škoda, takže by sme sumičku mohli rozdeliť tak 60% ku 40%. Stačí len ak mu poskytnem obratom nejaké osobné údaje…

CELÉ JE TO PODVOD. NIKDY NEPOSKYTUJTE OSOBNÉ ÚDEAJE CEZ INTERNET!

A v skutočnosti ma až desí, koľko bohatých ľudí ročne zomiera so svojimi rodinami pri leteckých nehodách v Afrike.

Čo ma zaujalo na tomto emaily je spôsob akým mi bol doručený. Mám email na Gmaily a ten má veľmi dobrý antispamový filter. Táto správa však cez neho prenikla. Gmailový antispamový filter ovplyvňuje viacero vecí. No vtip bol v tom, že email nemal textovú podobu, ale celý text bol jeden obrázok. Antispamový filter, či už na Gmaily alebo inde, dokáže filtrovať len cez text samotného emailu. (Nezohľadňuje iné techniky ako napr. blokovanie IP adries atď.) Zohľadniť pri tom môže translačné variacie a kľúčové slova v texte.

Filter však nedokáže zistiť čo sa nachádza na obrázku. Samozrejme, záležiac už aký emailový klient používate, ten obrázok je možne zakázať zobraziť. Ale keď v celej správe je len jeden obrázok, ktorý nevidíte, na to zobrazenie už aj tak len kliknete. Čo keby to mohlo byť niečo dôležité, že ?

Preto zobrazenie celého textu ako obrázku je najjednoduchšie riešenie ako obísť antispamový filter.
Alebo poznáte jednoduchšie ? Napíšte mi komentár.

This entry was posted in Email and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.